Suckõrs

Alustuseks veidi plastikust – käesoleva aasta algusest on ühekordsete plastiktoodete kasutamine Euroopa Liidus keelatud. Sealhulgas ka plastikust kõrred. Ilmselt pole uudiseks, et plastprügi lämmatab elavat loodust mitmel tasandil. Enim kannatavad meres elutsejad – kalad, kilpkonnad, vaalad. Nende sisikonnast on leitud suurt plastprügi, ent osa plastist laguneb lõpuks nano-osakesteks, mis jõuab ringiga tagasi inimese toidulauale.

Mis siis teha kui plastkõrsi pole, aga kokteili tahaks ikkagi nautida harjunud moel? Ja laps pole nõus keefiri ei tassist ega pudelist jooma, ainult kõrrega! Ja kuhjuvate probleemidega maailmas võiks ju ka natuke lusti ja lõbu alles jääda. Aga tahaks nii, et keegi lustijate pärast kannatama ei peaks. Tasub siis enese ümber vaadata, pea tööle panna ning – ohhoo – uuendus paistab loodusest. Just sealt, mille kaitseks uusi lahendusi otsitakse. Suckõrs valmistab kõrred Saaremaal kasvavast pilliroost! Need toodetakse kohapeal kohalikust materjalist, mis on taastuv, kõrs on mitmekordselt kasutatav, kestab kaua ning kõigele lisaks mõnus käes hoida ning silmale kaunis vaadata. Kasutajasõbralikkust kinnitab ka fakt, et pillirookõrs ei lagune joogis ega muuda selle maitset.

Suckõrs esimesed pilliroost joogikõrred nägid ilmavalgust 2018. aasta juulis. Esmane nimigi oli Pillirookõrs. Grete ja Mihkel, Suckõrs asutajad olid tol ajal mõlemad jõudnud oma elus äratundmisele, et looduse reostamist ühekordselt kasutatavaga on äärmiselt palju. Grete mäletab üht õhtut, mil teda jäi lausa kummitama mõte, kas seitsme põlvkonna pärast on planeedil Maa hea elada. Mihkel oli oma senises töös kasutanud hulgaliselt ühekordseid kaelakaarte, õhupalle, konfetti. Kuna need mõtted ei andnud rahu, jõudsid nad üha selgemalt arusaamisele, et ainuüksi südame valutamisest on vähe abi, tuleb midagi päriselt ette võtta. Aasia-reisil nähtu andis viimase tõuke. Pillirookõrs sai väga konkreetseks teoks ning astus nende ellu suure pauguga. Esialgu oli palju katsetamist ning palju käsitööd sõna otseses mõttes. Tootmisprotsessi oluline osa on kvaliteet, kõrs tuleb puhastada ning seista selle eest, et see on hügieeniline ja tervisele ohutu. 2018. aasta lõpus hinnati uus joogikõrs Eesti Elumuutva Disaini auhinna Bruno vääriliseks.

Mainisime eespool, et joogikõrte kasutamine seostub eelkõige toredusega ning põhivajaduste hulka vist ei kuulu. Sõltub, kelle vaatevinklist ja vajadustest lähtuda. Selgub, et on grupp, kellele joogikõrs on igapäevane «töövahend». Nimelt inimesed, kes erinevate kehaliste puuete tõttu kasutavad kõrsi nii joomiseks kui püreestatud toidu söömiseks. Neile on kõrs sama oluline kui teistele lusikas. Seega on pillirookõrs suisa vajalik!

Suckõrs tiim tegeleb pidevalt arendustööga, mõeldes kuidas võimalikult hästi kogu toormaterjal ära kasutada. Sel aastal on kõrte tootmisest ülejäävad lühemad jupid saanud armsaks jõuluehte komplektiks, mille kingisaaja saab ise kokku panna. Juba mõte sellisest mitmeid põlvkondi ühendavast meisterdamisest ning ühisest jõulupuu kaunistamisest looduslike ehetega teeb südame soojaks. Rookroonide traditsioon tuleb Põhjamaadest, Soomes on selle nimi himmeli (sõna «himmel» tähendab nii rootsi, norra kui saksa keeles «taevas»). Jõulukroon riputati söögilaua kohale, et tuleval aastal kasvaks külluslik viljasaak. Suckõrs saadab Saaremaalt pärit rookõrtest jõulukroonipakis helget pühadeootust ka mandrile ning kaugemale maailma!

Kiika poodi Suckõrs tooteid uudistama 🙂

Allikad: Suckõrs koduleht ja Fb konto

Leave a Comment